Lolatours.sk

Strašidelný sviatok halloween

STRAŠIDELNÝ SVIATOK HALLOWEEN

Halloween patrí v Amerike k vôbec najpopulárnejším sviatkom a veľkej obľube sa teší aj v mnohých krajinách po celom svete. Málokto však vie, čo to vlastne Halloween je. História Halloweenu siaha až k dávnym Keltom. Vtedy sa rok delil na dve obdobia. Obdobie hojnosti a obdobie zimy a hladu. V novembri pre Keltov začínalo obdobie temna. Zásoby potravín ubúdali a ľudia v deň 1. novembra uctievali svojho Boha Mŕtvych Anwinna. Ľudia verili, že tej noci sa domov vracali duše mŕtvych a vyhľadávali pomoc príbuzných aby im pomohli prekročiť bránu do Zeme Mŕtvych. Ľudia preto vyrábali lampy z vydlabaných tekvíc aby duchom posvietili na cestu. Sami sa obliekali do starých, často roztrhaných handier a maľovali si tváre aby sami seba ochránili pred zlými duchmi. Tá noc sa volala Samhain. Roku 43 nášho letopočtu boli keltské územia dobyté rimanmi. Postupom času sa tieto národnosti začali prelínať a sviatok Samhain sa spájal s oslavami žatvy a úrody. K ohňom a lampám pribudlo tak obilie a ovocie. Behom ďalších asi 500 rokov sa k stále väčšej moci dostávala katolícka cirkev. Pápež Bonifác IV. sa chcel zbaviť pohanských zvykov a preto vytvoril nový sviatok Všetkých Svätých. Ľudia to ale vyriešili po svojom a začali oslavovať sviatky oba. V 16. storočí už boli tieto sviatky prepojené natoľko, že sa slávili pod spoločným pomenovaním All Hallows´ Day /sviatok všetkých blahoslavených/. Predvečer tohoto sviatku sa volal All Hallows´ Evening,čo bolo v jednoduchom vidieckom slangu HALLOWEEN.
V Amerike v tom období žilo veľa prisťahovalcov,v drvivej väčšine protestantov a tí slávili len začiatok jesene. Avšak koncom 19. storočia sa do Ameriky dostalo veľa európskych prisťahovalcov, predovšetkým Írov, a tí so sebou priniesli aj svoje katolícke zvyky. Na Halloween začali vyrábať lampy z vydlabaných tekvíc a sviatok v tejto podobe sa veľmi rýchlo uchytil. V 20. rokoch 20. storočia sa začali konať prvé oficiálne mestské Halloweenske slávnosti. Odvtedy až do dnešných dní si ľudia v tieto dni typicky zdobia svoje príbytky, vyrábajú lampy z vydlabaných tekvíc a pečú tekvicové koláče. Najviac sa sviatku tešia deti, ktoré sa prezliekajú za všakovaké strašidlá a s krátkou rýmovačkou "trick or treat" /trik alebo maškrtu/ chodia od domu k domu. Ak majiteľ domu povie "trick" musia strašidlá niečo zaujímavé predviesť napríklad zaspievať, urobiť stojku a podobne. Dotyčný majiteľ ich potom obdaruje sladkosťami a ovocím. V dnešnej dobe však stále častejšie strašidlá uprednostňujú odmenu v peniazoch.
Postupom času sa z Halloweenu stala aj vyhľadávaná komerčná záležitosť v mnohých podobách. Jednou z nich je aj fantastický Halloween Time v najväčšom zábavnom parku v Európe v Port Aventura v Salou v Španielsku.
Akonáhle sa blížite k parku ohromné pavučiny hustnú a zovšadial sa na Vás valí invázia veľkých čiernych pavúkov. Okrem nich Vás na každom kroku sprevádzajú veľké a tajomné čierne mačky s uhrančivým pohľadom.
Možno sa už trošku začínate báť ale túžba Vás ťahá stále vpred. Plní očakávania, míňajúc obrovské strašidelné tekvice, s otvorenými ústami sledujete tanec upírov, a prichádzate k prvej z veľkých dráh Furious Baco. Sadnete si, pripútate sa, adrenalín vami lomcuje a je to tu, z 0 km/h na 135 km/h vás dráha vystrelí za necelé 3 sekundy, nestačíte ani zakričať, točíte sa v zákrutách a vzápätí dráha letí v špirálach ponad zem, preletí s Vami ponad hladinu jazera a skončí v prístave. Konečne začínate dýchať. Až teraz si uvedomujete tú rýchlosť a túžite
si to zopakovať znovu a znovu... Ďalšou dráhou v poradí je Dragon Khan, sadnete si, pripútate sa, a dobrodružstvo začína. Stúpajúc do závratnej výšky stíhate s úžasom sledovať okolitú krajinu. Tá výška
Vám vyráža dych. Dráha akoby v jednom okamihu zmizla z dohľadu a Vy padáte strmhlav dolu v závratnej rýchlosti 120 km/h... Obrovské zákruty, otočky, jazda dolu hlavou a koniec. Až v tomto okamihu si uvedomujete čo ste práve absolvovali a nemôžete odolať poušeniu vyskúšať si to zas a znovu. Hladina adrenalínu dosahuje maximum. Máte neodolateľnú chuť podniknúť ďalšie šialené dobrodružstvo. A tak sa necháte vytiahnut na stĺp vysoký asi ako 25 poschodový vežiak, skadiaľ sa nechte zhodiť voľným pádom do tmavých útrob obrovskej mayskej pyramídy, kde na Vás k smrti vystrašených z pádu bezočivo žmurkajú veľké oči tajomných duchov.
Tí, ktorí túto scénu sledujú z vonka počujú po páde len šialené výkriky, ktoré sa v priebehu
pár sekúnd explodujú v záchvaty smiechu a zábavy. Tak, a dobrodružstvá pokračujú ďalej... Jeden deň nestačí... Nebudeme Vám ale prezrádzať všetko. Nechajte sa prekvapiť... Čo všetko na Vás ešte v Port Aventure čaká.


Poďte s nami na fantastický Halloweensky pobyt do španielskeho letoviska SALOU.

Odporúčame hlavne partiám mladých ľudí alebo ako " funny " firemný trip. 

Nechajte sa zlákať a poďte s nami prežiť nezabudnuteľné dobrodružstvá ...   SK  0915694468   CZ  605486093

Vaša CK LOLA Tours 

KRAJINY

Vyberte si zo zoznamu krajín