Lolatours.sk

Mexiko

NEVŠEDNÉ CESTOVANIE ZA POZNANÍM, ODDYCHOM A DOBRODRUŽSTVAMI

Spojené štáty Mexické sa skladajú z 31 spolkových štátov. Na severe hraničia s USA a na juhu s Belize a Guatemalou. Západ zeme obmývajú vody Tichého oceánu a východ krajiny zase vody Mexického zálivu a Karibiku.
Mexiko je jedným z najvýznamnejších štátov Latinskej Ameriky, ktorého história je dlhšia ako 6 tisíc rokov. Mexiko patrí medzi mimoriadne vyhľadávané turistické ciele. Turistov lákajú nádherné pláže z bieleho piesku na východe a čarokrásne pláže zo zlatistého piesku na západe.

Magnetom pre turistov sú však pozostatky starých civilizácií OLMÉKOV, AZTÉKOV, ZAPOTÉKOV a MAYOV, ktoré vpečatili dnešnému Mexiku tajuplnú atmosféru.
Obrovské pyramídy a ruiny starých miest zasadené v divokej džungli a v prírode obklopenej bujnou tropickou vegetáciou a gigantickými kaktusmi návštevníkom priam vyrážajú dych. Milovníci bujnej vegetácie a prírodných krás môžu okrem opaľovania na pláži a kúpania v mori podniknúť výpravy do divokých dažďových pralesov a iných prírodných oblastí, kde sa všetko doslova hemží neuveriteľne bujnou, živou a pestrofarebnou faunou a flórou.
Mexiko sa rozprestiera na rozlohe asi 1 972 447 km2. Úradným jazykom je španielčina ale bežne sa vo väčších mestách a turistických letoviskách návštevníci dohovoria po anglicky. Ďalšími jazykmi sú napríklad náhuatl, tzotzil a iné mayské dialekty, ktorými sa dorozumievajú predovšetkým Indiáni a kmene žijúce mimo centrálne časti.

Hlavným mestom je MEXICO CITY, španielsky CIUDAD DE MEXICO a je to jedno z najväčších miest na svete. Počet obyvateľov mesta v súčasnosti presahuje 25 miliónov. Celé historické centrum mesta bolo zaradené do zoznamu kultúrneho bohatsva UNESCO. Srdce mesta tvorí námestie ZOCALO. Práve tu sa nachádzajú také skvosty ako KATEDRÁLA, PREZIDENTSKÝ PALÁC, zvyšky aztéckeho chrámu TEMPLO MAYOR a iné.
Len pár metrov od tohoto námestia sa týči mrakodrap Torre Latinoamericana a nádherný zelený park ALAMEDA. Počet obyvateľov Mexika sa pohybuje do 120 miliónov. Z toho približne 80 percent tvoria miešanci Španielov a pôvodných obyvateľov. Necelých 10 percent tvoria kreoli - potomci španielskych prisťahovalcov narodených na území Mexika. Zvyšok tvoria Indiáni, ktorí sa ďalej delia na asi 56 etnických skupín. Najpočetnejšie indiánske etnikum tvoria Náhuatlovia, obývajúci centrálne územie Mexika, a Mayovia sídliaci v Tabascu a na Yucatáne.
K významným turistickým cieľom patrí okrem hlavného mesta aj ACAPULCO pri Tichom oceáne. Známe je svojim nádhernými zlatistými plážami a rušným spoločenským životom. Tiež PUERTO VALLARTA známe predovšetkým svojim zálivom BANDERAS BAY, kde sa každoročne zhruba od polovice decembra do polovice marca zdržujú veľryby, ktoré do týchto teplých vôd priplúvajú aby sa tu párili a privádzali na svet mladé veľrýbatá. Vyhľadávaným cieľom je tiež Kalifornský polostrov a letovisko CABO SAN LUCAS. Mimoriadne obľúbeným cieľom je tiež CANCUN pri Karibskom mori známy svojimi čarokrásnymi bielymi plážami a neuveriteľnými prírodnými krásami vrátane pamiatok ukrytých hlboko v okolitej džungli. Možností je v Mexiku naozaj veľa. Stačí si len vybrať.

Mexičania patria k národom s vysokou mierou súdržnosti, ktorá spočíva predovšetkým v silnej náboženskej viere a početnej rodine. Čím viac členov rodina má, tým viac sa o nej hovorí a tým viac je spoločensky uznávaná. Mexičania bohato holdujú nočnému životu a zábavám, počas ktorých úplne zabúdajú na každodenný stres a zhon. K najobľúbenejším patria veľké mestské fiesty a slávnosti s náboženským charakterom. Veľmi obľúbené sú tiež býčie a kohútie zápasy.
Asi polovica mexičanov žije na pokraji biedy no napriek tomu nikdy nezabúdajú na srdečnosť,
úsmev a veselý, milý prístup k návštevníkom. Mexická kuchyňa je považovaná za jednu z najzdravších na svete. Je to tým, že len minimálne používajú mäso. Dôraz sa kladie hlavne na zeleninu, ovocie a strukoviny.
Neodmysliteľnou súčasťou ich kuchyne sú tortilly - tenké kukuričné plátky z nekysnutého cesta, ktoré sú akousi alternatívou nám známeho každodenného chleba. Mimoriadne obľúbené su chilli papričky a chalapeňo papričky a pikantné jedlá vôbec.

Pokiaľ ide o nápoje, obľúbeným je Atole, čo je nápoj pripravený z rozvarenej kukuričnej hmoty, premiešaný s vodou, ktorý môže byť osolený alebo ochutený ovocím. Takýto nápoj sa popíja
po celý deň, počas ktorého príjemne osviežuje a posilňuje unavený organizmus. Mexičania priam milujú horkú čokoládu, ktorú bohato ochucujú medom, vanilkou, pálivým chilli a novým korením. Veľmi obľúbená je tiež káva, ktorá sa podáva zo škoricou, nastrúhanou vanilkou a drveným kardamónom. Z alkoholických nápojov je to samozrejme tequila, ktorej konzumácia je priam tradičným rituálom. Nápoj sa pije tradične so soľou a citrónovou šťavou a naozaj dobrá tequila sa nalieva výhradne z fliaš s veľkým červíkom, ktorý prirodzene žije v agávach, z ktorých sa tequila vyrába.

SVET JE ÚŽASNÉ MIESTO. TREBA ÍSŤ, SPOZNAŤ HO A ZAŽIŤ.

 

KRAJINY

Vyberte si zo zoznamu krajín