Lolatours.sk

Lagúna Mar Menor

Mar Menor

Nachádza sa v autonómnej oblasti Murcia na pobreží Costa Cálida, asi 80 km južne od Alicante. Túto lagúnu o rozlohe 170 km ² oddeľuje od Stredozemného mora úzky pruh zeme. Mar Menor je pre svoj vysoký obsah soli, minerálov aj liečivé bahno nazývané španielskym "Mŕtvym morom".

Mar Menor bolo v dávnej minulosti otvorenou zátokou Stredozemného mora so skaliskami vulkanického pôvodu po stranách, ktoré zadržiavali piesok a ďalšie sedimenty, ktoré tu nanášali morské prúdy. Tak nejako vznikol onen kuriózne piesočnatý pruh zeme, ktorý je dlhý asi 24 km a dosahuje šírky od 200 do 1500 m Súvislý pruh zeme je prerušovaný prírodnými kanálmi, ktorými do Mar Menor prúdi slaná voda. Vynikajúce sú klimatické podmienky. Slnko tu svieti 315 dní v roku, priemerná teplota je okolo 18 ° C a i v lete, keď teplota dosahuje okolo 30 ° C, tu fúka príjemný vetrík. Mar Menor so svojou maximálne sedemmetrovou hĺbkou sa veľmi skoro prehreje a už od mája tu býva voda príjemne teplá. Vstup do vody je pozvoľný, nehrozia tu veľké nárazové vlny, a preto je tu bezpečne aj pre malé deti. Mar Menor je tiež ideálne na prevádzkovanie najrôznejších vodných športov. Priaznivé klimatické podmienky, bohatstvo vôd i krása okolitej krajiny odjakživa priťahovali najrôznejšie civilizácie. Archeologické nálezy dokladajú prítomnosť Iberov, Féničanov, Grékov, Kartágincov i Rimanov. Boli to však predovšetkým Arabi, ktorí si u Mar Menor začali stavať svoje letné sídla, ako o tom napokon svedčí aj názov mestečka Los Alcazares (z Al-Ksar, čo v preklade znamená miesto na bývanie). V 17. storočí sa museli tunajší obyvatelia brániť stále častejším nájazdom pirátov z Alžíra. V tejto dobe sa začali stavať strážnej veže, z ktorých sa ich niekoľko ešte zachovalo. Až do 18. storočia sa obyvatelia živili predovšetkým rybolovom a ťažbou soli z tunajších salín. V 19. storočí si na pobreží Mar Menor začínajú stavať svoje letné domy obyvatelia z vnútrozemia a oblasť sa pomaly mení na rekreačnej zónu. Skutočným turistickým centrom sa stáva v 60. rokoch 20. storočia, kedy sa zvlášť na La Manga začínajú stavať nové výškové hotely, apartmánové komplexy, reštaurácia, obchodné a zábavné centrá.

La Manga del Mar Menor

Tento úzky pruh zeme, ktorý oddeľuje Mar Menor od Stredozemného mora, sa začal meniť na známe turistické centrum v 60. rokoch 20. storočia a dnes tu nájdete všetko, čo si náročný turista môže priať. Hotely, apartmány, obchodné centrá, reštaurácie, diskotéty a služby všetkého druhu. Môžete zájsť aj do českého lokálu Praga, kde sa samozrejme dohovoríte česky a za veľmi priaznivé ceny si môžete dať niečo dobré pod zub (napr. vyprážaný syr ale aj španielsku tortillu, na ktorú tu chodia aj Španieli a nemôžu si ju vynachváliť (Bar-Cafeteria Praga)Výhodou strediska La Manga je práve poloha medzi dvoma mormi, takže si tu každý príde na svoje. Nechýba športový prístav, golfové ihrisko, kasíno, diskotéky ...Len pár minút od La Mangy je typická rybárska dedinka Cabo de Palos so svojím neprehliadnuteľným majákom, postaveným v polovici 19. storočia. Piesočná pláž Levante nadväzuje na pláže La Mangy, smerom na juh sa tiahnu panenskej plážičky, ukryté medzi skalami, ktoré sú vyhľadávané predovšetkým potápačmi. Zaujímavé sú aj pravidelné dopoludňajšie nedeľný trhy v Cabo de Palos.

Los Alcázares

Malé rybárske mestečko (8500 obyvateľov) sa v hlavnej sezóne stáva takmer veľkomestom (150 000 obyvateľov). Ponúka sedem kilometrov pobrežia od Los Narejos až po Punta Brava. Práve táto obec sa stala miestom stretnutia najrôznejších civilizácií, ktoré tu zanechali svoje stopy. Bolo to miesto, ktoré si vybrali Arabi a ktorí dali tejto obci meno. Al-Ksar totiž znamená palác, ktoré si tu začali stavať. Využívali pritom pôvodné rímske kúpele, ktoré v tejto oblasti existovali. Po vyhnaní Arabov sa vďaka výhodnej strategickej polohe stáva mestečko významným rybárskym a obchodným prístavom. Začiatkom 20. storočí tu začali jazdiť obyvatelia z okolitej Murcie, aby si dali ony preslávené novenarios, čo znamená deväť kúpeľov v liečivom bahne, ktoré si väčšinou odbili počas augusta.

Pobrežie

Piesočné pláže, pozvoľný vstup do mora, pokojná hladina, malá hĺbka. Mar Menor sa podobá skôr rybníku, keby v ňom nebola slaná voda. V bezprostrednej blízkosti však nájdete aj more otvorené, to pravé Stredozemné, kde si môžete užiť vĺn, kde nájdete pláže piesočnaté i kamienkové, zaplnené aj ľudoprázdne. Dve moria na jednom mieste. 

San Pedro del Pinatar

Pokojné, napoly rybárske napoly poľnohospodárske mestečko (16 469 obyvateľov) leží v severnej časti Mar Menor. Patrí k nemu aj stredisko Lo Pagan v bezprostrednej blízkosti salín, ktoré je veľmi vyhľadávané a obľúbené predovšetkým vďaka liečivým bahenným kúpeľom. Pôvodný názov El Pinatar bol v 17. storočí zmenený na San Pedro del Pinatar, kedy tu bol postavený kostolík, zasvätený svätému Petrovi (San Pedro). Mestečko je známe predovšetkým svojimi salinami (700 ha), z ktorých získavali soľ už Rimania. Tieto saliny sú súčasťou tunajšieho regionálneho Parque Regional de las Salinas y Arenales de San Pedro del Pinatar. Tu okrem priemyselnej ťažby soli (sieť rybníkov, hrádzí a kanálov) môžete nájsť miesta s ojedinelou vegetáciou a okolo stovky rôznych druhov vtákov - plameniakov, volaviek ai vo verejnej časti parku, ktorá je tvorená dunami a piesočnými plážami s priezračnou vodou, sa môžete prechádzať či jazdiť na bicykli po značených trasách. Stredisko Lo Pagan, necelé dva kilometre od San Pedro del Pinatar, je preslávené svojimi plážami. V bezprostrednej blízkosti nájdete ony povestné Charcas de las Salinas, malá jazierka s liečivým bahnom, ktoré sa považujú za najväčšie prírodné bahenné "kúpele" v Európe. Môžete sa natierať bahnom sami, alebo možno využiť služby niektorého balneologického centra.

Bahno, voda a zdravie

Nikto nepochybuje o tom, že už samotný pobyt pri mori je zdraviu prospešný. Pobyt u Mar Menor na sebe spoznáte veľmi rýchlo. O liečebných účinkoch vody a bahna z Mar Menor sa vedelo od pradávna a dokonca sa tvrdí, že sú porovnateľné s Mŕtvym morom v Izraeli. Nie nadarmo je Mar Menor nazývaný španielskym "Mŕtvym morom". Takmer celoročné slnečný svit a púštne prostredie prispievajú k rýchlemu odparovaniu vody. Vrstva pary nad lagúnou potom chráni telo pred zhubnými ultrafialovými lúčmi. Dochádza k vysokej koncentrácii kyslíka a brómu vo vzduchu, ktorý tu dýchate. Čisté prostredie bez peľov má priaznivý vplyv na tých, ktorí majú problémy s najrôznejšími alergiami. Liečia sa tu ochorenia dýchacích ciest, astma atď. Dospelí i deti s ochorením kože (hlavne lupienka a ekzémy), kĺbov či po úrazoch pociťujú zlepšenie čoskoro po príchode.

Liečebné účinky vody z Mar Menor spočívajú vo zvýšenej koncentrácii minerálov a solí (42,2 - 46,7%, napr kyslík (4,5 - 6,5 ml / l), vápnika, horčíka, sodíka, jódu a fluóru. More je tu veľmi plytké a voda si tu udržuje stálu teplotu. Aj v najchladnejších mesiacoch dosahuje 18 ° C. Vďaka tomu sa Mar Menor stáva jedinečnou liečebnou oblasťou pod šírym nebom. Bolo dokázané, že termálne kúpele v tomto druhu slanej vody majú osmotický vplyv na vnútorné tkanivá ľudského tela a zvyšujú činnosť krvného obehu. Odstraňujú jedovaté látky z kožných tkanív a uvoľňujú svaly, čo je veľmi dobré pre tých, ktorí trpia reumatizmom, artrózou, zápalmi, nervovými chorobami a všetkými druhmi chorôb súvisiacich s pohybovým ústrojenstvom.

Liečivé bahno z lagúny je známe svojimi liečebnými účinkami. Pri rozboroch bahna z Mar Menor vykonávaných na univerzite v Murcii bolo zistené vysoké percento obsahu vápnika, horčíka, sodíka, fluóru, chlóru a síry. Hodnota Ph je medzi 7,12 a 8,45. Bahno nanášané na kožu pomáha pri liečbe kožných chorôb, psoriázy, vyrážok i akné. Má totiž schopnosť rýchleho vstrebávania, neutralizácia kyslosti a stimulácia účinkov. To všetko je podstatné pre hojenie rán a zlomenín. Ľahko nanesená vrstva bahna absorbuje všetky jedy z povrchu kože. Všetkých vyššie spomínané účinkov bahna sa využívajú i k liečeniu reumatizmu, artózy, pohybového ústrojenstva a alergií. Bahno môže byť aplikované pod šírym nebom. Odporúča sa začínať pozvoľna. Rozotrite si tenkú vrstvu bahna na postihnuté miesto, nechajte zaschnúť a maximálne po hodine zmyte. Ak sa neobjavia žiadne sekundárne účinky, môžete postupne zvyšovať hrúbku aplikovanej vrstvy i dobu pôsobenia. Najväčšie a najznámejšie prírodné kúpele s liečivým bahnom tvorenej malými jazierkami sa nachádzajú v Lo Pagan. Po kúpeľoch v teplom bahne môžete hneď prejsť do priezračnej liečivej vody Mar Menor. V oblasti La Manga nájdete najlepšie podmienky na 3. km, v bezprostrednej blízkosti ostrovčeku Isla del Ciervo.Ak nechcete sa spoliehať len sami na seba, môžete využiť služby niektorého balneologického ozdravného centra, či už v historickom Balneario de la Encarnación alebo v hoteli Cavanna. Tu vám bahno naaplikují pomocou kief po relaxačnej masáži. Špecializované kúpeľné služby vám ponúknu v Lo Pagan v centre Aguas Salinas, zariadenie, ktoré bolo postavené v roku 1992 a je právom nazývané "oázou relaxu a pokoja". Nachádza sa neďaleko prírodných bahenných kúpeľov asi 150 m od Mar Menor. Vďaka dobrým výsledkom liečby je toto stredisko vyhľadávané hlavne ľuďmi trpiacimi lupienkou. Celý komplex je bezbariérový a je vybavený radom bazénov. Vonkajšie sú sladkovodné a vnútorné majú slanú morskú vodu. Najdôležitejšie sú však kúpeľné procedúry. Najmä rôzne druhy zábalov z miestneho bahna a morských rias napomáhajú pri liečbe chronického reumatizmu, pohybového aparátu, alergií, kožných problémov a prispievajú nemalým dielom k celkovej regenerácii. Aguas Salinas ponúka víkendové aj týždenné liečebné programy "Thalasso", "Špeciálna Thalasso", "Relaxačné a antistresový program", "Kozmetický program", "Relaxačné a skrášľovacie programy ľahkým dolaďovaním", "Proti bolestiam nôh", "Program proti bolesti".

Tipy na výlet

Ak patríte k ľuďom, ktorých sa po dvoch či troch dňoch leňošenia na pláži zmocní akýsi nepokoj, nezúfajte. Mar Menor ponúka hneď niekoľko možností zaujímavých výletov do okolia. Milovníci prírody nájdu v bezprostrednej blízkosti Mar Menor hneď dve chránenej krajinnej oblasti.

Regionálny park Salinas de San Pedro del Pinatar, ktorý prekvapí svojou ojedinelou vegetáciou, plameniakmi a ďalšími vzácnymi druhmi vtákov, piesočnými dunami a plážami s priezračnou vodou.

Regionálny park Calblanque s jedinečnými plážami medzi skalami je zase jednou z posledných častí stredomorského pobrežia nedotknutých civilizáciou. Rajom pre potápačov je podmorská rezervácia medzi Cabo de Palos a ostrovmi Hormigas. Historické pamiatky nájdete najmä v Cartagene ... Za návštevu stojí aj hlavné mesto Murcia. Na cesty sa môžete vydať miestnou dopravou, na bicykli a ak chcete toho zvládnuť trochu viac, stačí si prenajať auto. Regionálny park CalblanqueCalblanque je jedno z mála miest, kde ešte nájdete nádhernú takmer nedotknutú prírodu. Hory, skaly, skalnaté útesy, panenské pláže. Z Cabo de Palos odbočíte na Cala Reon, pláž, ktorá je v letných mesiacoch veľmi vyhľadávaná. Odtiaľ sa dáte značenou cestičkou, ktorá pretína tento nádherný kút Murcie. Mnohokrát vedie priamo nad morom, mnohokrát zostupuje k nádherným plážam či vedie kopcami. Celá trasa je dlhá 14,5 km a označiť ju možno za stredne náročnú. Ak sa rozhodnete pre bicykel, občas budete musieť z bicykla zosadnúť a ísť po svojich 

Cabeza de la Fuente

Cabeza de la Fuente je kopec vysoký 342 m, z ktorého vrcholu sa ponúka najkrajší pohľad na Mar Menor. Hore je to tri kilometre, výstup patrí k tým ľahším. Odporúčame vhodnú športovú obuv a tiež nezabudnite na vodu. Najlepšie je výstup zrána alebo podvečer, keď ešte nie je veľké horúco.Najprv sa musíte dostať do obce Los Belones (miestnou dopravou) k baru s príznačným názvom Bar Deportivo (Športovýbar). Dáte sa ulicou Avenida de la Fuente. Po cca 1300 metroch asfaltky dôjdete do obce las Barracas ku fontáne (na križovatke), tu si môžete z kohútika načerpať výbornú vodu, pre ktorú sa sem jazdí až z Cartageny, a potom sa dáte asfaltkou doľava, ktorá sa čoskoro zmení v poľnú cestu. Po asi stovke metrov cesta končí (ak idete autom, necháte ho tu) a ďalej už pokračujete pešo po dobre značenej ceste až na vrchol (z tohto miesta je to hore cca 45 minút). Z vrcholu máte Mar Menor ako na dlani, dohliadnete k majáku na Cabo de Palos i k ostrovčekom Islas Hormigas v Stredozemnom mori. Južným smerom sa tiahnu zlatisté pláže parku Calblanque, smerom severnom Kartagenský rovina. Nádherný pohľad za vynaloženú námahu naozaj stojí.

Potápanie u mravčích ostrovov

Tak znie v slovenskom preklade tých pár skalnatých ostrovčekov (Islas Hormigas) ležiacich len kúsok od Cabo de Palos, ktoré sú vyhlásenou podmorskou rezerváciou. V ich bezprostrednej blízkosti je zákaz potápania, stačí však sa len trochu vzdialiť a aj tam nájdete potápačský raj. Potápačské kluby, ktorých je v oblasti Mar Menor hneď niekoľko, odchádzajú k týmto ostrovčekom počas celého roka. Do tejto oblasti sa ale môžu vydať len tí, ktorí už majú s potápaním nejaké skúsenosti. 

Regionálny park Salinas de San Pedro del Pinatar

V tejto jedinečnej prírodnej rezervácii je toho na malom priestore k videniu veľa. Nájdete tu soľné lagúny, pláže, piesočné duny, zaujímavú vegetáciu a najrôznejšie druhy vtákov, medzi ktorými snáď najviac pozornosti budia predovšetkým plameniaky, ktoré sem prilietajú koncom leta, aby tu nabrali silu na ďalšiu púť do Afriky. Je dobré mať so sebou ďalekohľad.Ak sa rozhodnete park navštíviť, môžete si vybrať jednu z dvoch trás. Prvá začína na parkovisku pri ceste vedúcej do San Pedro del Pinatar. Tu je tiež informačné centrum, kde dostanete plánik aj informácie o tunajšej flóre a faune. Potom sa vydáte po značenej ceste, ktorá vedie okolo jednej zo soľných lagún až na pláž, potom pokračujete smerom severným do oblasti piesočných dún, dôjdete k vyhliadkovej veži, prejdete okolo borovicového hája a dôjdete opäť na ceste a na parkovisku.Druhá trasa vás zavedie do južnej časti salín. Cesty z Lo Pagan, ktorá lemuje pobrežie, vás dovedie k mlynu Quintin a potom k mlynu La Ezequiel. Odtiaľ už vedie chodník pozdĺž soľných lagún k pláži Punta de Algas.

Sen o tomto raji Vám radi premeníme na skutočnosť.
Informujte sa    SK   0915694468    CZ   605486093

Vaša CK LOLA TOURS

 

KRAJINY

Vyberte si zo zoznamu krajín